Okolice

Zajazd Jurajski i ciekawe okolice

Wybierając Jurę Krakowsko-Częstochowską na kierunek dowolnego wyjazdu macie Państwo pewność, że okolice to miejsca niezwykle ciekawe i warte odwiedzenia. Zarówno te ukształtowane przez przyrodę, jak i zbudowane pracą ludzkich rąk, zasługują na uwagę, ponieważ znane są w świecie nieraz bardziej niż w kraju.

Zamki, które trzeba odwiedzić

Niemal obowiązkowym punktem zwiedzania okolicy są malowniczo położone niesamowite zamki, których mury skrywają wiele ciekawych historii.

Zamek w Mirowie – murowany z kamieni, powstał za czasów Kazimierza Wielkiego. Budowany na obszarze 270 m2, otoczony murem i fosą. W XV i XVI wieku zamek był sukcesywnie rozbudowywany. Prawdopodobnie w XIX wieku mieszkańcy rozebrali mur i wykorzystali jako materiał na budowę drogi prowadzącej przez wieś. Południowo-zachodnia ściana wieży runęła w 1937 roku.

Zamek w Bobolicach oddalony o 5 kilometrów od Podlesic, powstał także w czasach Kazimierza Wielkiego. Na przestrzeni dziejów zamek wielokrotnie zmieniał właściciela, teraz zaś od 1882 roku należy do chłopskiej rodziny Baryłów. Zachowana część murów zewnętrznych, mały ganeczek, oraz okrągła wieża. Liczne przebudowy trwające od XV wieku sprawiły, że zamek utracił swój pierwotny gotycki styl.

Zamek w Ogrodzieńcu to niemal najpopularniejszy obiekt w naszej okolicy. Na wysokości 504 m.n.p.m. Stoją ruiny tego drugiego w Europie co do wielkości zamku. Jego początki sięgają przełomu XII i XIII wieku. Warownię zniszczyli Tatarzy w 1241 roku. Zamek w Ogrodzieńcu długo strzegł granic Królestwa.

Zamek w Olsztynie zbudowany na skalistym wzgórzu obejmował dwa przedzamcza, oraz zamek dolny i górny. W roku 1370 zamek został oddany księciu opolskiemu Władysławowi przez Ludwika Węgierskiego. Ta twierdza, mimo dużych zniszczeń, nadal robi wrażenie potężnej, a rozciągający się z niej widok pozwala dostrzec piękno okolicy.

Skałki woda i ląd, czyli co jeszcze można zaproponować

Wrażliwi na potrzeby naszych gości zapewniamy atrakcje w ramach działania Zajazdu, lub z zaprzyjaźnionych firm zewnętrznych.

Do najpopularniejszych należą:

  • górskie wędrówki,
  • gry zespołowe – siatkówka, koszykówka, piłka nożna,
  • przeloty balonem,
  • wspinaczka skałkowa i zajęcia linowe,
  • wycieczki bryczkami i saniami,
  • kuligi,
  • zjazdy narciarskie,
  • kajaki,
  • wędkarstwo.

Może Państwa zainteresować także dostęp do kortu tenisowego, basenu odkrytego, czy możliwość skorzystania z rowerów wodnych. Wszystko to dla Państwa relaksu i dobrej kondycji.

 
 
Skip to content